Fırat Esmer

ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - KARL MARX

Ajax Minifier Hakkında

Geçenlerde DevExpress'in Webinar'larında neler olup bittiğini kontrol etmek amacıyla gezinirken Robert Boedighemier tarafından sunulan "Improving Web Site Performance and Scalability While Saving Money" adlı webinar'ı gördüm ve izlemeye başladım. Videoda Ajax Minifier adlı programdan bahsediyordu. Daha önce hiç duymadığım bu şeyi araştırmaya başladım. (Webinar'ı izlemek veya indirmek isterseniz buraya tıklayın.)

Ajax Minifier, Microsoft tarafından sunulmuş, css ve js uzantılı dosyalarımızın boyutu küçültmeye yarayan bir programdır. Sadece boyut küçültmekle kalmıyor, yazmış olduğunuz kodu analiz etmeye de yarıyor. Peki boyutu zaten küçük olan dosyayı, neden daha fazla küçültelim ki? Ne işimize yarayabilir? Ben de ilk olarak böyle düşünmüştüm ancak daha sonra yapmış olduğum basit matematik bu sorunun cevabını güzelce veriyordu. 25 KB'lık bir dosyayı, 10 KB'a düşürdüğünüzü düşünürseniz. sitesine girecek her bir kişinin 15 KB download etmesini (sizin yazmış/kullanmış olduğunuz css ve js uzantılı dosyaların indirmesini) engellemiş olursunuz. Sitenize yüz kişinin girdiğini düşünün, ortaya çıkacak olan boyut 1,5 MB olacaktır. Yani son kullanıcı daha çabuk sitenizi görebilecek, beklemeyecektir. Ajax Minifier'ın yaptığı işlem aslında çok basit ancak bizler için büyük bir zaman kaybı ve hata yapma payı yüksek bir işlem. Yapılan işlemin kısa açıklaması : gereksiz boşlukları, yorumları, ulaşılamaz kodları, fazla noktalı virgülleri, fazla parantezleri silmek ve değişkenlere kısa isim vermek.

O halde örnek olması amacıyla bir tane javascript dosyasının boyutunu küçültelim. Öncelikle yapmanız gereken ilk ve tek şey Ajax Minifier 4.21 (en güncel versiyonu) programını buradan indirmek. Programı indirip kurduktan sonra eğer bilgisayarınızın işletim sistemi 64 bit ise "C:\Program Files (x86)\Microsoft\Microsoft Ajax Minifier" bu dosya yoluna, eğer 32 bit ise "C:\Program Files\Microsoft\Microsoft Ajax Minifier" bu dosya yoluna gidin. Gidin diyorum çünkü program bir komut girişinden (Command Prompt) ibaret. Küçültmek istediğiniz dosyaları yukarıda belirttiğim dosya yoluna atıp, işlemi orada gerçekleştirirseniz komut girişine sadece dosya ismini yazarsınız. Ancak masaüstündeki bir dosyayı küçültmek isterseniz dosyanın yolunu da belirtmeniz gerekiyor (C:\Users\[kullanıcı ismi]\Desktop gibi). Elimde Nivo Slider adlı jquery ile hazırlanmış bir slider var ve küçültülmemiş hali 24,6 KB. Küçültme işlemi için komut girişine yazmanız gereken cümle "ajaxmin [küçültülecek dosyanın adını girin] -o [küçültülmüş dosyanın adını girin]". NOT : Sakın uzantıyı girmeyi unutmayın! (.js veya .css). Elimdeki javascript dosyasının küçültme işleminde kullanacağım cümle aşağıdaki gibidir.

Ajax Minifier Komutu

İşlemin gerçekleşmesi için Enter'a bastığımızda işlem gerçekleşecek ve bize şöyle bir rapor sunacak : 

Ajax Minifier İşlem Sonucu

Yukarıdaki görüntü bize şunu açıklıyor : jquery.nivo.slider isimli javascript dosyası %53.7 oranla küçültüldü ve 25.283 KB'tan 11.695 KB'a düştü. Yenibirdosya isimli küçültülmüş dosya ise aynı dizine çıkartılıyor. Çıkartmak istediğiniz yer farklı ise dosya yolunu başına eklerseniz istediğiniz yere dosyayı çıkaracaktır. Gelin bir de dosyalarımızın içeriğini görelim. Soldaki küçültülmemiş hali, sağdaki ise yeni, küçültülmüş hali. Sağ taraftakilerin boşluk olduğunu düşünmeyin, onlar alt satıra kayan cümlenin devamıdır.

Orjinal ve Küçültülmüş Dosyaların İçeriği

CSS dosyası küçültmenin, javascript dosyası küçültmekten farkı olmadığı için css dosyası için küçültme örneği yapmayacağım. Ajax Minifier'ın tüm komutlarına ulaşmak için "ajaxmin" yazmanız yeterli. Küçültmekten başka işlemlerin de olduğunu göreceksiniz. Dosyaların orjinal ve küçültülmüş halini görmek isterseniz, indirmek için buraya tıklayın.

Yorum ekle

Loading