Fırat Esmer

ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - KARL MARX

Microsoft Surface SDK 2.0 Çıktı

Microsoft SurfaceBu haberi yayınlarken düşündüm de acaba Türkiye'de Microsoft Surface kullanan şirket var mı? Şirketi geçtim Microsoft Surface için geliştirme yapacak yazılımcı var mı? Var veya yok ben yine de haberimi yazacağım, belki meraklı bir kaç insan yakalayabilirim.

Bir yazılımcı olarak daha önce Microsoft Surface'i duymamış olabilirsiniz, o yüzden biraz bilgi vereyim. Microsoft Surface sehba şeklinde (yaklaşık 40 inch yüzeye sahip 1920 x 1080) dokunmatik bir ekrandır. Tüm işlemler el aracılığıyla yapılıyor. Multi-touch özelliğine sahip olduğu için birden fazla el işlem görebiliyor. Şu an piyasada Samsung ile ortaklık sonucu Samsung SUR40 adlı ürün mevcut. İster oyun oynamak için (özellike RPG) isterseniz de iş amaçlı kullanabilirsiniz. Özellikle otel ve restorantlara çok sayıda satış yapılmış. Ayrıca PixelSense™ teknolojisine sahip. Yani Microsoft Surface'in yüzeyine konan cismi pikselllerine kadar ayrıştırabiliyor. Kağıda yazılan bir yazıyı Microsoft Surface'e okutabiliyorsunuz. Son olarak yanlış hatırlamıyorsam fiyatı 10.000$ civarında olması gerekiyor.

12 Temmuz'da Microsoft Surface Blog'dan yapılan açıklama ile Microsoft Surface 2.0 SDK indirilebilir (eski ismi ile Windows Touch Beta) hale gelecek açıklaması yapıldı ve şu an kullanıma açık. Yüklerken nelere dikkat etmeliyiz? Bize neler sunuyor?

Öncelikle bizden istenenlere göz atalım:

Aşağıdaki işletim sistemlerinden herhangi bir tanesi 32-bit veya 64-bit fark etmez.

  • Windows 7 Home Premium
  • Windows 7 Professional
  • Windows 7 Ultimate

Ek istekler:

  • Microsoft Visual C#® 2010 Express Edition veya Microsoft Visual Studio® 2010,
  • .NET Framework 4.0,
  • Microsoft XNA® Framework Redistributable 4.0
  • (Opsiyonel İstek) Microsoft Expression Blend® 4, XAML kodunuzu değiştirebilmeniz için.

Şimdi bize sunacağı yeniliklerden bahsedelim:

  • Visual Studio 2010 ile entegreli Windows 7 üzerine kurulu .NET 4.0 ve WPF 4.0,
  • Surface multi-touch ile Windows 7 deneyimi,
  • Kullanıcı ve müşterileri heyecanlandırmak için multi-touch, multi-user ve bensersiz nesne etkileşimi hazırlayın.

Evet, Microsoft Surface 2.0 hakkında bu kadar yazı kafanızda bazı şeyleri canlandırmıştır umarım.

Microsoft Surface Blog tarafından yayınlanan habere bakmak için buraya tıklayın. Eğer direkt olarak Microsoft Surface SDK 2.0'yi indirmek istiyorsanız buraya ve son olarak Microsoft Surface SDK 2.0 için kaynak barındıran habere gitmek için buraya tıklayın.

Yorum ekle

Loading