Fırat Esmer

ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - KARL MARX

Command Prompt İle T-SQL Komut Çalıştırma

Bu makalemiz tamamen eğlence ve fanteziye dayalı olacak. Bir de tembellik. Hepimizin yakından tanıdığı command prompt, diğer bir adıyla komut istemcisi ile Microsoft SQL Server'dan veri çekeceğiz. Kulağa yeteri kadar garip geldiğini biliyorum ama yapması çok eğlenceli. Peki bunun tembellikle ne ilgisi var? Düşünün ki bir veriyle oynama ihtiyacı duydunuz ve SQL Server Management Studio'yu açmak istemiyorsunuz. Az önce belirtmiş olduğum command prompt ile SQL Server Management Studio'da yazar gibi komut yazacaksınız.

Şimdi gelelim Command Prompt'a. Çoğunuz Başlat Menüsü'nden Çalıştır kısmına cmd yazarak, bir kısım ise yine Başlat Menüsü'nden Visual Studio klasörü altında bulunan Visual Studio Tools'tan Visual Studio Command Prompt'u seçerek ekrana giriş yapıyor. Ben de Visual Studio Command Prompt'u kullananlardanım. Ancak ikisinin arasında bir fark olduğunu düşünmüyorum.

İlk olarak basit bir soru yapacağım. İşlemlerimde yine Northwind veritabanını kullanacağım. Yapacağım işlemde Employees tablosunda bulunan kişi bilgilerinin soyismi, ismi ve ünvanını getireceğim.

İlk olarak başlat menüsünden Çalıştır kısmına "cmd" yazıyoruz. Önümüze çıkan bu ekranda yapacağınız ilk iş SqlCmd yazmak olsun. Daha sonra SQL Server Management Studio'da T-SQL yazar gibi komut yazın. Ancak Go komutlarıyla ilerlemezseniz sonuç dönmez.

Select Sorgusu

Gördüğünüz gibi tablo şeklinde sonuçlar karşınıza çıkıyor. Delete ve insert işlemlerini de denedim, oluyor. Ancak trigger yazmayı denemedim :)  Zaten o seviyeye gelindiyse bir zahmet Server Management Studio'yu açın.

Command Prompt ile çalışmak benim için her zaman fantastik ve eğlenceli olmuştur. Umarım siz de geniş çaplı T-SQL komutları yazarsınız.

Yorumlar (1) -

Yorum ekle

Loading