Fırat Esmer

ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - KARL MARX

Visual Studio Achievements Eklentisi

Visual Studio Achievements

Visual Studio Gallery sayfasında dolaşırken Visual Studio Achievements adlı bir eklenti gördüm. Öncelikle achievement terimini kavrayalım. Achievement başarı demek. Oyunlarla arası iyi olan kişiler bu terimin ne olduğunu biliyorlardır. Çünkü genelde oyunlarda belli kriterdeki işleri tamamladığınızda puan ya da achievement kazanırsınız. Örneğin bir FPS oyununda 5 dakika içerisinde 100 kişiyi etkisiz hale getirirseniz achievement kazanabilirsiniz. Peki bu ödüllendirme sisteminin Visual Studio ile ne alaksı olabilir? Bu sorunun cevabı birazcık rekabet birazcık da eğlenceye dayanıyor.

Eklentinin içeriği şöyle. Belli kriterlerde koz yazarsanız, ödül/puan kazanabilir ve bunu blogunuzda yayınlayabilirsiniz. Böylece diğer yazılım geliştiricilerle rekabet içerisine girebilirsiniz. Hemen bir achievement örnek vereyim : bir solution içerisinde 3 adet startup projesi veya tek sayfada 10 adet breakpoint size ödül kazandıracaktır. Tahminen 30-40 tane ödül vardır ve artabilir. Yüklemesi ve kullanması basit. İndirmek için buraya tıklıyorsunuz. İndirip kuruyorsunuz ve ilk açılış ekranında sizden "Channel9" sitesine üye olmanızı istiyor. Üyelik işlemi de ortalama 40 saniye kadar sürdükten sonra hiçbir şey yapmayacaksınız. Eklenti arka planda çalışacaktır. Ödül kazandığınızı anlamak için "Tools -> Achievements" sekmesine tıklayabilirsiniz. Zaten ödül kazandığınızda ekranın sağ alt kısmında kazandığınız ödül belirecektir. Aşağıda örnek resim ile ödül listesini görebilirsiniz.

Visual Studio Achievements

Visual Studio Achievements Eklentisi hakkında daha fazla bilgi edinmek, ödül listesininin tamamını görmek veya kazanmış olduğunuz ödülleri yayınlamak için kaynak isterseniz buraya tıklayınız.(Ana sayfası)

Not: 

  1. Visual Studio 2010 gereklidir,
  2. Channel9 üyeliği gereklidir,
  3. Uygulama ücretsizdir. 

Yorum ekle

Loading