Fırat Esmer

Microsoft Yazılımları

DreamSpark Üyeliği İle Ücretsiz Windows Dev Hesabı Almak

Windows 8

2 gün önce DreamSpark hesabı ile nasıl Windows Phone Dev hesabı alınacağını anlatmıştım. Microsoft her ne kadar uygulamalarını ücretsiz olarak öğrencilerine sunsa da, bu kadarını yapacağını tahmin etmemiştim. Yapmaz demiyorum, tahmin etmemiştim. Çünkü fazla ücret ödemeden para kazanmaya yönelik uygulama geliştirme algısı oluştu bende. Neyse, Windows Phone Dev hesabını aldıktan sonra gözümü Windows 8'e diktim. Eğer akıllı telefon sektörü için böyle bir uygulaması varsa Microsoft'un, neden Windows için olmasın dedim. Dedim ve düşündüğüm gibiymiş.

Windows Dev hesabı almak aslında Windows Phone ile aynı ancak ödeme kısmında bir fark çıkıyor ortaya. Önce ödeme kısmına kadar olan bölüme göz atalım.

Dün Microsoft hesabı ile DreamSpark hesabını birleştirmekten bahsetmiştim. Kısaca özet geçmek gerekirse, DreamSpark'ın üzerine kayıtlı olduğu hesabı Microsoft hesabı (ornek@hotmail.com, eski adı ile Windows Live ID) ile birleştirmekti. Birleştirme işlemini yapmazsanız kayıt sırasında uyarı alacaksınız. Windows Dev hesabı için size (verified olduğunuzda) register code verecek. Bu sayfadan temin edebilirsiniz. Birleştirme işlemini de bu sayfadan yapabilirsiniz.

DreamSpark hesabınız ile Microsoft hesabınızı birleştirdiniz. Artık buraya tıklayarak ücretsiz Windows Dev hesabınızı alabilirsiniz. Burada işlem farklılaşıyor. Windows Phone kısmında sizden hiçbir şey talep etmiyorlardı ve işleminizi direkt gerçekleştiriyorlardı ancal Windows kısmında sizden kart bilgisi istiyorlar. Her ne kadar 80 Türk Lirası (49 Amerikan Doları) ödemeyecek olsanız da bunu sizden talep ediyor. Hatta açıklamaya göre bir senenin sonunda otomatik işlem ile parayı kartınızdan çekiyor. Ama DreamSpark öğrencileri için bu nasıl yürüyecek bilmiyorum. Ancak 12 ay boyunca Windows Store'a uygulama koyabileceksiniz. Ben henüz almadım o yüzden bir dashboard resmi koyamayacağım.

Yorum ekle

Loading