Fırat Esmer

Microsoft Yazılımları

Visual Studio 2012 - Update 1

Visual Studio 2012

Microsoft'un geliştiricler için sunduğu popüler IDE Visual Studio 2012, çıkışı yeni olmasına rağmen ilk güncellemesini almış durumda. Bu güncellemenin diğerlerinden farkı ise Visual Studio 2012'den önceki sürümlerde gelen güncellemelerin Service Pack adı altında geliyor olmasıydı. Şimdi ise Update adı altında geliyor. Bu güncellemenin adı ise Update 1. Hatta Visual Studio 2012.1 olarak geçiyor ürün adında. Visual Studio 2012 programında üst menüden "Help -> About" kısmına geldiğinizde güncelleme sonrasında şöyle bir bilgi yer alıyor. 

Visual Studio 2012 Update 1 Görüntüsü

Güncelleme ile birlikte gelen özelliklere kısaca göz atalım. Visual Studio 2012 için gelen güncellemenin Türkçesi (site Türkçe olduğu için) yer almakta. Bu yüzden Microsoft tarafından yazılmış resmi açıklamayı yazıyorum.

Visual Studio 2012 Güncelleme 1

Visual Studio 2012 Güncelleme 1 (Visual Studio 2012.1) Connect ve Windows Hata Raporlama ile belirtilen çeşitli sorunlara iyileştirmeler ve çözümler sağlıyor. Buna ek olarak Güncelleme 1, Visual Studio 2012’ye yepyeni ve zengin özellikler kazandırıyor. Bu özelliklerin çoğu Ultimate ve Premium versiyonlarında görülebiliyor ama Professional ve Express ürünleri için de özellikler var. Güncelleme 1’deki yeni özellikler 4 temel alanda gerçekleşiyor: Windows gelişimi, SharePoint gelişimi, çevik takımlar, ve sürekli kalite.

  • Windows gelişimi

Visual Studio 2012 Windows 8’in lansmanı için, bu yeni platforma Windows 8 Simülatörü ile Windows Store uygulamalarına destek verirken, şablonlar, tasarımlar ve test etme&hata ayıklama gereçleri ekledi. Güncelleme 1 Windows Store uygulamalarının karışık mod ve yerel ARM yedekleme hata ayıklaması (idare edilen/yerel) için destek de eklenenler arasındadır. Bu Güncelleme ayrıca Windows Phone 8 uygulamaları için kod analizi desteği de sağlar. Tabi ki, Güncelleştime 1 sadece yeni Windows platformları için değil. O aynı zamanda sizin Visual Studio 2012’deki yerel C++ uygulamaları ile Windows XP’yi de hedeflemenizi sağlar.

  • SharePoint gelişimi

Güncelleme 1 ile, özellikle test etme ve kalite güvencesi için, SharePoint 2010 yaşamdöngüsü gereçlerimizi genişletmeye de yatırım yaptık. Artık, ünite ve kodlanmış kullanıcı arayüzü testlerini, SharePoint bağımlılıklarını azaltmada Microsoft Sahte Test Öğeleri Çerçevesi’ni kullanarak kullanıcı etkileşimini örneklemede kullanabileceksiniz. Yük testi desteği, SharePoint uygulamalarına örneklenmiş yük ve ağ koşulları altında stres testi yapmayı destekler. Ayrıca, SharePoint uygulamaları için zengin analiz deneyimi sağlamada IntelliTrace kullanarak SharePoint giriş bilgilerini elde edebilirsiniz.

  • Çevik ekipler

Visual Studio 2012 çevik ekiplerin çalışmasını desteklemek için çok sayıda yeni özellik içeriyor. Güncelleme 1 ise Team Foundation Server’ın web arayüzündeki kayda değer kullanılabilirlik gelişimleri, son derece gelişmiş kaynak görüntüleme ve fark alma deneyimi ile bu gelişmelere bir kat daha ekliyor. Güncelleme 1, ilk olarak Team Foundation Service’de, bir Kanban tahtası ile Kanban desteği ve kümülatif akış şeması gibi, karşımıza çıkan Team Foundation Server için işlevsellik de içeriyor. IDE içerisinde, Code Maps sizin ilgili kodun ilişkilerini daha hızlı anlamak ve yönetmek için dinamik görseller yaratmanıza ve incelemenizi sağlar.

  • Sürekli kalite

Sürekli kaliteyi sağlamak, Güncelleme 1’in temel noktası. Otomatik testler için kod kapsamı, artık elle yapılan testler için de bulunabilir, ki bu sizin elle yapılan testlerde kod tabanının hangi alanlarının kullanıldığını anlamanızı sağlar. Güncelleme 1 ayrıca, Internet Explorer’daki web testlerini kaydetme ve sonrasında en modern tarayıcılar ile yeniden izleme yetenekleri ile kesişen-tarayıcılar testini kullanmanızı sağlar. Test Explorer kullanarak, testleri özelliklerine (test kategorisi, test özellikleri, öncelik ve sahip) bağlı olarak gruplayabilir ve yürütebilirsiniz. Ayrıca, Microsoft Test Manager’daki elle yapılan test seanslarını durdurabilir ve devam ettirebilirsiniz, ve bir deneysel test seansı sırasında yapılan her aksiyonun resimli günlüğünü otomatik olarak yaratabilirsiniz.

Visual Studio 2012 Update 1'i indirmek isteyenler buraya, hakkında bilgi almak isteyenler ise buraya tıklayabilir. Ek olarak Visual Studio Blog tarafından yayınlanan yazıya da buradan erişebilirsiniz.

Yorum ekle

Loading