Fırat Esmer

ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - KARL MARX

Hewlett Packard - Şikayet

Hewlett-Packard

Bu yazımda, IT sektörünün önde gelen firmalarından birisi olan HP ile ilgili görüşlerimi yazacağım. Tabi ki durup dururken övmeyeceğime göre bu yazı bayağı isyan ve öfke dolu olacak.

2010 yılının yanlış hatırlamıyorsam Eylül ayında laptop alma ihtiyacı duydum. HP'nin "dv6-3050et" modeli önerildi. 2 bin TL'ye yakındı. i7 3.nesil işlemcisi, 4 GB ram'i, ATI Radeon HD 5xxx serisi ekran kartı vardı. Fena değildi. Tasarımı da hoştu. Aldım... Ve kabus başladı.

İlk 4 ay gibi bir süre performansın dibine vurdum. Adeta uçuyordum. Sonra laptop inanılmaz absürd derecede ısınmaya başladı. Zaten tasarımında fan deliklerinin hep hatalı yerde olduğuna dair kuşkularım vardı ama neyse diyordum. Artık diyememeye başladım. 90 dereceye gelip kapanmalar başladı. Kaldı ki bir programcı olarak bilgisayarın püf noktalarını, nasıl kullanılması gerektiğini ve periyodik bakımlarının ne zaman ve nasıl yapılması gerektiğini biliyordum lakin onlar da işlememeye başladı. Artık laptop bana itaat etmemeye başladı. Ben onun kölesi olmuştum.

Soğutucu aldım, tüm gereksiz işlemleri sonlandırdım, driverlarımı (sürücü) güncel tuttum yine olmadı. Laptopun içini açtım tüm fan deliklerini sıkıştırılmış hava temizledim. Termal macun sürülmesi gereken yerlere sürdüm. Zaten laptopun içini açtığımda termal macuna dair bir şey yoktu, hepsi buharlaşmış atmosfere karışmıştı. Bir süre daha 65-70 derece civarında gezdi. Gülmeyin, bu benim için bir başarıydı. Sonraki günler yine sapıttı. Artık son noktaya geldiğimde youtube videosu izlediğimde 5 dk. sonra kapanmaya başladı.

Bu işin bir de sosyal etkisi var. "Fırat programcı adamsın bu ne biçim laptop", "sen bu işlerden anlardın ne oldu da böyle boktan bir laptopa kaldın", "benim laptop bile i3 ama kaldırıyor" tarzı arkadaşlarımın söylemleriyle eziliyordum. HP'nin dv6 serisinden önceki modellerinde sorun varmış, ama bu seride düzeltilmiş sözleri de etkiliydi beni bu laptopu almamda. Kaldı ki "Elitebook" serisi bir kamyonu rampada durdurabilecek büyüklüğe sahip olmasına rağmen güçlü bir makineydi. Bu olmamıştı. dv6 olmamış HP. Bir arkadaşım da laptopu aldığım vakit bana güvenerek laptopu almış ve bana "moruk benim laptop sürekli ısınıp kapanıyor" dediğinde içim kan ağlıyordu.

Servise vermek benim için kabul edilebilir bir şey değildi çünkü programcı adamın bırakın 15 günü 1 gün bile laptopsuz kalması o kişi için karanlık çağın belirtisidir. İşler bizi bekliyor nereye servise veriyorsun? Vursan vuramıyorsun böyle bir ikilemde kaldım. Servisi aradığımda temizlik ile ilgili yapmam gerekenleri söylediler ki inanın zaten yaptım. Bir seçenek daha sundular. Sıkı tutunun... BIOS GÜNCELLEMESİ. Evet, bir BIOS güncellemesi her şeyi çözebilirmiş. Bana 10 KB'lık bir exe yolladılar ve çalıştırıp sonuçlara tekrar bakmamı istediler. Ah... Hiç bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum. Tabi ki olmadı. Konu güncellemelere gelmişken şunu da belirteyim. Windows 8 yükledim, evet bir hata yaptım Windows 8 için driver var mı yok mu bakmamıştım. Yokmuş. 2010 yılında çıkan bir laptopun Windows 8 için driver sunmaması gülünç. Böyle şirket olmaz olsun dedim. Olmadı, o yıl yanlış hatırlamıyorsam 9 milyar dolar gibi "oh dedirten" miktarda zarar yazdılar hanelerine. Türkiye'deki çoğu teknik destek birimini kapattıklarına dair duyum aldım. Hatta işten çıkartılan bir kişi benim arkadaşımdı. Yazıcı kartuşu bittiğinde yazıcıdan daha pahalı kartuşu satmaya benzemez bu işler HP.

Şimdi böyle bir laptopa sahip olmanın avantajlarını yazacağım

  • Çıkardığı ses bir Apache helikopterininkine yakın olduğu için sizi bir nevi helikopter sürüyormuş havasına sokuyor. Karşınızda sizin sahip olduğunuz askerin 10 katına sahip bir ordu ile karşılaşırsanız hemen 2-3 tane dv6 model HP laptopu yan yana açın "bu adamların ne manyak hava gücü var" diyerek arkalarına bakmadan kaçacaklardır.
  • Üşüme derdine son. Tabi, bu kadar ısınıp da ortamı ısıtmaması mümkün mü? Küresel ısınmanın veya buzulların erimesinin gerçekten çok-uluslu şirketlerin, devletlerin veya 3-5 ineğin osuruğu ile sera gazının artmasına bağlıyorsanız yanılıyorsunuz. Suçlu : HP dv6.
  • Dayanıklılığna gelirsek, bu kadar sıcaklığa dayanan dış kaplama size aktif bir volkanik yanardağın yanında çalışma fırsatı verebilir. dv6 model HP laptopun üzerine sıçrayacak lav parçası inanın sönecektir. Sen kimsin ki dv6'nın üzerine sıçrıyorsun? Kendini daha mı sıcak sanıyorsun nedir yani?

Touchpad'inin de inanılmaz boyutlarda kalitesiz olduğunu belirteyim.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar.

Bir daha HP AS-LA.

Yorum ekle

Loading