Fırat Esmer

ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - KARL MARX

2 Yılın Ardında Buradayım!

 

Son yazım 5 Temmuz 2014 tarihli olunca bloga giren kişiler muhtemelen "başka bir blog yazarı daha bıkmış çekip gitmiş bu diyardan" demiştir. Demeyin, gizli gizli bloguma her gün bakıyordum. Peki beni 2 yıl alıkoyan sebep neydi? Çok basit. BlogEngine'ın yeni versiyonunda kullanılan WebApi'ler hosting'te Full Trust yetkisi istiyordu. SadeceHosting'te de Full Trust yetkisi verilmiyordu, en fazla Medium Trust yetkisi veriliyordu. Dolayısıyla yönetici paneline giremedim, ben de pek üstüne düşmedim, düne kadar. Çünkü süresi doldu ve süreyi uzatmadım.

Şimdi bir bakalım buralarda yokken neler oldu yazılım dünyasında

1. Windows 10 ve Universal Windows Platform (UWP)

Windows 10 işletim sistemi çıktığında tüm Windows ürün ailesinde çalışmak, kısacası tek bir Windows'u her yerde kullanmak uygun görüldü. Buna masaüstü, telefon, Xbox, IoT ve HoloLens dahil. Kısacası tüm ürün ailesinde çalışacak. Bunun için yeni bir platform oluşturuldu buna da Universal Windows Platform (UWP) dendi. One platform to rule them all. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Bu arada daha önceden yazmış olduğunuz uygulamarı (iOS, Windows Runtime 8.x, Windows Phone Silverlight) UWP'ye convert eden (bridge) projeler hakkında buradan bilgi alabilirsiniz. Böylece Windows Store uygulama sayısında artış sağlanacak, asıl amaç budur.
UWP programlama yapıyorum, çok basit sadece belli Windows ürün ailesi için spesifik API'lere ihtiyaç duyabiliyorsunuz, gerisi bildiğiniz Microsoft yazılımı :)

Universal Windows Platform

2. Microsoft ve Open Source (Açık Kaynak)

Microsoft yıllarca "open source" olmamakla anıldı ve sonunda şirket politikasında değişikliğe gidildi. Artık .NET Framework hem açık kaynak hem de platform bağımsız oluyor. Kıscası Linux (Ubuntu, Debian vs.) ve MacOS üzerinde çalışacak. Hatta bunun için Linux ve MacOS üzerinde çalışan Visual Studio Code editörünü de yayınladı. İsimlendirmeler .NET Core 1 (.NET Core 5), ASP.NET Core 1 (ASP.NET 5) ve Entity Framework 7 ise Entity Framework Core 1 şeklinde değiştirildi ve yavaş yavaş .NET Framework'deki özellikleri aktarılıyor.

Ayrıca GitHub üzerinde açık kaynak yazılıma en çok katkıda bulunan şirketlerin başında geliyor Microsoft. Bunların arasında Visual Studio Code, TypeScript, EntityFramework, .NET Core, ASP.NET Core, .NET Compiler Platform (Roslyn), Microsoft Edge JavaScript Engine Chakra gibi projeler de yer alıyor. Listenin tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.
(Açık kaynak açık kaynak diye bağırmakla olmuyor gidin katkıda bulunun)

GitHub Contributor

3. Microsoft Xamarin'i Satın Alır

Xamarin, Visual Studio IDE aracılığıyla (veya kendi IDE'si Xamarin Studio) ve C# dilini kullanarak Android, iOS ve Windows Phone uygulamaları geliştirmemizi sağlayan uygulama geliştirme platformudur. Muhtemelen de çoğunuz Xamarin'i duymuştur. Microsoft'un Xamarin'in iOS, Mac ve Android SDK'larını da açık kaynak haline getirmesi ayrı bir güzellik. UWP de cross-platform olsa tadından yenmez, orası beklemede.

Xamarin

4. Steve Ballmer Gider, Satya Nadella Gelir

Microsoft CEO'su projelere ne derece müdahale ediyor, hangi CEO zamanında hangi kararlar alındı bilmiyorum fakat Steve Ballmer Microsoft'un en sevilmeyen (zaten Bill Gates'ten sonra sadece kendisi var) CEO'su olsa gerek. Bu sebeple Satya Nadella geldiğinde özellikle yazılımcılar hafiften bir heyecan yaşadı. Hazır Nokia satın alınmış, geldiğinde verdiği ilk söz "Mobile First, Cloud First" olmuştur (aslında Microsoft'un yeni vizyonu buydu). Sanırsınız akıllı telefon piyasasında kaybedilen topraklar geri alınacaktır... Sanıyorsunuz? Amma ve lakin yanılıyorsunuz. Bu seneki Build 2016 konferansında "bu sene Windows Phone'a yoğunlaşmayacağız" dendi. Hakikaten de öyle oldu Mobile gitti Cloud kaldı. Azure ve Office 365 coştukça çoşuyor. AWS ile mücadelede sürekli Forbes 500 şirketlerinin kullandığı teknolojiden ve Azure'un getirdiği karlardan bahsediliyordu ama Windows Phone 8 kullanıcılarının bir çoğu Windows Mobile 10'a bile geçemedi. Kısacası Windows Mobile bırakın olduğu yerde kalmayı yapılan araştırmalar sonucunda gördük ki geriledi de geriledi... 2017 sene başlarında Surface Phone duyurulacak gibi söylentiler var. Sürekli amiral telefonu olmadığı için başarısızlığa mahkummuş gibi gösteriliyor ama çoğu kişi sorunu biliyor : Windows Store App GAP (ve bence işletim sistemi diğerlerine göre her ne kadar stabil olsa da çoğu yönden eksik).

Microsoft'un dönüşüm içerisinde olduğu bir gerçek fakat adamı delirtmeye de devam ediyorlar. Hele o çıkardıkları uygulamaları ilk Android ve iOS'a getirmek nedir yahu... Microsoft Edge de tırt. Chrome gibi materyal dizayna mı özendiler nedir iğrenç bir görünüme sahip olmuş. Tablar, açılış sayfası ve ayarlar sekmesinin profesyonellikten uzak hazırlanışı bana yine olmamış dedirtti. Performans mı? Ehh...

Yeni makalelerle burada olacağım ufak bir "previously on development" oldu bu.

Yorum ekle

Loading