Fırat Esmer

ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - KARL MARX

LG - Şikayet

LG

Merhaba arkadaşlar. Gün geçmiyor ki kapitalist sistemin "rekabet kaliteyi artırır yalanıyla" yine çok uluslu bir firmanın mağduriyetini yaşamayalım. Bu sefer bize kazık atan firma : LG.

"Merhaba. Benim param var ve paramla hizmet satın alıp mağduriyet yaşamak istiyorum." mu diyorsunuz? O halde doğru yerdesiniz. LG, Life is Good. Life is Good çünkü sattıkları ürünlerin hizmetini sağlayamıyorlar. Yani hayat onlara güzel, bize değil.

Anneme ait LG G2 model telefonumu dün Android 4.4.2 (KitKat) versiyondan Android 5.0.2 (Lollipop) versiyonuna yükledim. Yüklemeden önce de tüm medya dosyalarını manuel yedekledim. Geri kalan tüm uygulamaları, rehberi, ayarları ve mesajları ise LG'nin resmi (official) Windows uygulaması LG PC Suite aracılığıyla yedekledim. Anlayacağınız kafam rahat, güncelleme de bitmiş şimdi yapılması gereken tek şey yedeği geri yüklemek... Ve Murphy Kanunları devreye girer. Yapılması gereken tek ve en önemli iş olan yedeği yüklemek terleten boyutlara ulaşmaya başlar. Söz konusu elektronik ortamda bir sorunu gidermekse genelde içimiz rahat olur çünkü her şeyin bir çözümü internetin en derin ve karanlık köşesinde de olsa bulunur ve çözüme kavuşulur. Benim sorunum için yapılacak hiçbir şey yoktu, çünkü LG'nin resmi uygulaması LG PC Suite yedeği yükleme işlemi çalışmıyormuş. Evet, çalışmıyormuş. %100'de takılıyor, devamı gelmiyor.

Tabi ben daha umudumu yitirmeden önce LG destek sayfasına girdim. Baktım ki destek birimiyle chat yapabiliyorsunuz fakat gece geç saatler olduğu için ben de ABD merkezli desteğe bağlandım. Konuştuk ve bana sunabildikleri tek çözüm yedeği yükleme işleminde %100 olsa bile 3-4 saat beklememmiş. Ben de bir bildikleri vardır diye bekledim fakat 20-30 dk. sonra uygulama kendisi "telefonunuzun bağlantısı koptu" diye uyarı veriyor ve işlem iptal oluyor. Yani bırakın 3-4 saati yarım saat bile bekleyemiyordum, yani tırt. Bir daha bağlandım. Nereden bağlanıyorsunuz dedi ben de dürüstçe (?) Türkiye dedim ve o an anladım. "O halde LG Türkiye ile irtibat kurmanız gerekiyor" dediler. "Ne alaka peki?" dedim. Dil ayarları farklı filan sıktılar 1-2 şey ve kapattık. Sabah oldu LG Türkiye müşteri destek ile chat yapmaya başladım. Dedim ki "yazılımcılarınıza söyleyin, yapamayacaklarsa programı bana haber verin ben yapayım bari?" Çünkü çalışmayan bir programa güncelleme yayınlamak, güncelleme kontrolü yaptırmak nedir yani... LG Türkiye ise daha büyük bir komediye imza attı. Telefonumun IMEI numarasını istediler, verdim. Bu telefon LG Türkiye adına kayıtlı değil, nereden aldıysanız orası ile irtibar kurun dediler ve kapattılar. Bu telefonu da abim senelerce önce internet üzerinden fakat Türkiye'den aldı. Düşünsenize ben bunu X.com adlı bir siteden alıyorum ve satın aldığım yer ile irtibat kurup "LG PC Suite programı yedeği yükleyemiyor ne yapmamız lazım?" diyorum. Böyle saçmalık mı olur be? Adam "Ne bileyim ben? Programı yazan ekipten biz mi sorumluyuz?" diyecek haklı olarak. Geriye de LG kalıyor fakat LG de yardımcı olmuyor.

Şimdi saçmalıkları bir sıralayalım:

  1. Böylesine ciddi bir durumda kronik soruna sebep olan yazılımın LG'ye ait olması yüz kızartıcı,
  2. Telefonumun sistemde bulunamaması bir facia,
  3. Programda bulunan bir soruna yaklaşım biçimleri önce müşteri olup olmadığınızla başlıyor. Programda hata varmış, şirkete zarar verebilirmiş, müşteri desteği kalitesi filan bunlar yalan dolan arkadaşlar. Bu sözler bu toprakları terk edeli çok oluyor,
  4. Bu program öyle geliştirilmesi yıllar önce bitmiş bir program değil, ara ara güncelleme almasına rağmen bu sorun devam ediyor.

Sorunun programda değil de telefonda olmadığını nasıl anladım? İnternette sorunla ilgili arama yaptığım an umudumun kalmadığını anladım. Herkes aynı sorundan muzdarip. Sadece G2 de değil. G3'te de aynı sorun var G4'te de, G5'te de. Kimse aldığı yedeği tekrardan telefonuna yükleyemiyor.

Yine olan bize oldu. Verilerimizi kaybettik az buz değil. Dijital ortamda başınıza gelebilecek en kötü senaryolardan birisi bana göre.

Üstad George Carlin bundan bahsetmişti : "Reklam Ninnisi"

İzlemeyeceğim özet geçer misiniz diyenlere buyrun :

Bir daha LG AS-LA.

Yorum ekle

Loading