Fırat Esmer

ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - KARL MARX

Visual Studio Eklentisi - UWP Tile Generator

Windows 10 piyasaya sürüldükten sonra Universal Windows Platform (UWP) ile ilgili biraz araştırma yapıp bir kaç ufak uygulama geliştirmiştim. Uygulama geliştirme esnasında kolaylık sağlayan bir kaç ipucundan bahsedeceğim. Bu başlık altında bunlardan bir tanesi olan UWP Tile Generator eklentisinden bahsedeceğim. Nedir bu eklenti, ne işe yarar? Başlayalım...

Windows 10 bize ne demişti? Tüm cihazlar tek bir işletim sistemi çalıştıracak, tek bir market altında tüm uygulamalara ulaşılabilecek. Bunun önünü açan tabi ki UWP'den başka bir şey değil. E tabi bunun yanında ufak bir kaç sorun geliyor mesela her cihazın ekran boyutu farklı olduğu için açılış ekranında gözüken resim (splash screen) veya işletim sisteminin başlat menüsünde bulunan kutucuğun boyutu (small, medium, wide, large) da değişken olabiliyor. Zaten Windows mağazasına koyacağınız UWP uygulamanızın farklı ekran boyutlarını destekliyor olması lazım. Sebebi de aşağıda belli.

Windows Phone Emulators

Hal böyle olunca uygulamanın package.appxmanifest kısmında istenilen oranlarda uygulamanızın kaynağını (Tile Image & Logo, Splash Screen, Badge Logo) yüklemeniz gerekiyor.

Visual Studio üzerinde UWP uygulaması açtığımızda default olarak Assets klasörü altında 7 adet dosya oluyor fakar bunlar boş içerikli.

UWP Assets

Şimdi tek bir tıkla tüm boyutlarda kaynak üretebildiğinizi düşünün. İşte burada UWP Tile Generator eklentisi devreye giriyor. Tüm hepsini silin ve bir tane bırakın. O da sizin default kaynak dosyanız olsun. Örnek olsun diye Microsoft logosunu koyacağım.

NOT :

  • Eklentiyi kullanabilmek için Visual Studio 2015 versiyonları dışında çalışmamaktadır. Zaten UWP development için Visual Studio 2015'e ihtiyacınız var,
  • .PNG uzantılı olmasına, 400x400 boyutundan daha büyük ve padding olmamasına dikkat edin aksi takdirde uyarı almanıza rağmen çalışacaktır fakat kötü bir görüntüye sahip olacaktır.

Assets altında bulunan tek dosyamıza sağ tıklayıp "Generate UWP Tiles (ve Splash)" dediğinizde ise size ihtiyacınız olan tüm boyutlarda dosyaları hazırlayıp Assets klasörü içerisine yerleştirecek. Durun, bitmedi! Package.appxmanifest dosyasında da (bu dosya uygulamanızı mağazaya koymadan önce gerekli ayarları barındırıyor) gerekli yerlere koyuyor bunları. Size ise sadece uygulamayı çalıştırmak kalıyor.

Çıktıyı ve programın açlış görüntüsünü gösterelim ve bu işi bitirelim.

Visual Studio Assets

UWP Splash Screen

(Uygulamanın arka plan rengini blog renginden ayırmak için kararttım)

Son olarak başlat menüsünde Tile Image'a bakalım. Wide'da böyle görünüyor.

Siz de benim gibi bu tür görsel işlerle uğraşmaktan nefret ediyorsanız buyrun eklentiyi kullanın.

Eklentiyi indirmek (ücretsiz) için buraya tıklayabilirsiniz, görüşmek üzere.

Yorum ekle

Loading