Fırat Esmer

ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - KARL MARX

Hoşgeldin .NET Standard

Microsoft'un cross platform vizyonu ile değişikliğe uğrayan .NET kütüphanesinin son adımı .NET Standard oldu. Kısaca .NET Standard nedir, neden böyle bir şey var bunlardan bahsedelim.

Microsoft, son zamanlarda "One [X] to rule them all" (hatırlayın UWP) mottosu .NET kütüphanesine dokundu ve artık .NET kütüphanesinin (aslında API'lerinin) her yerde kullanılabileceğinin işareti verilmiş oldu. Böylece diğer platformlarda da aynı kütüphanenin kullanılmasının önü açılmış oldu.

Öncesinde .NET Framework, .NET Core ve Xamarin'in kendine ait kütüphaneleri vardı, şimdi ise hepsinin temelinde .NET Standard bulunuyor. Böylece .NET'in sahip olduğu tüm API'ler tüm platformlarda kullanılabilecek. Evet, Portable Class Library (PCL) artık yok.

Birden fazla ortamda kod yazmanın farklı kütüphaneleri kullanma gerekliliğinin tek bir çatı altında toplanmasından ne eksik ne de fazla .NET Standard. Bu arada, .NET Standard 2.0'dan bahsediyoruz. 1.0 nerede? O zaten vardı, .NET Core 1.0 ile gelmişti. Hatta şu alanlarda kod yazanlar bilir => .NET Core 1.6, .NET Framework 4.5+, Universal Windows Platform 10.0.

.NET Standard'ın modelde nerede olacağını aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz.

  

.NET Standard yokken

.NET Standard varken

Microsoft .NET Blog sayfasındaki haber ile ilgili makaleyi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum ekle

Loading