Fırat Esmer

ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - KARL MARX

Template 10 - UWP Template Eklentisi

Son zamanlarda UWP (Universal Windows Platform) ile ilgileniyor olmam sayesinde yeni şeyler öğrendim, bu öğrendiklerimi parça parça -eğer siz de Windows 10 uygulama geliştirme işleriyle uğraşıyorsanız- anlatmak isterim. Bunların başında bir template geliyor ve bu template aslında yapmanız gereken işlerin %80'ini sizin için yapıyor. Tamam da neden buradan başlıyoruz? Hemen konuya girelim.

Geçmişte WPF uygulamalar yaptıysanız yani az da olsa XAML/C# biliyorsanız UWP sizin için zor olmayacaktır. Çünkü XAML ile ilgili çok fazla değişiklik yok. UWP'de olup WPF'de olmayan veya tam tersi gibi bir durum söz konusu fakat işler bizler için zorlaşmamış aksine kolaylaşmış. Compiled Binding (x:Bind) işlemlerinden event binding'e çok güzel özellikler eklenmiş ki konumuz bu değil buna ileride de değinmek istiyorum.

Gelelim template (şablon) mevzusuna. UWP application tasarımı için Microsoft'un geliştiricilere sunduğu bazı kurallar var ve sizlerden bunlara uymanız bekleniyor. Uymadığınız takdirde en fazla mağazaya uygulamanız kabul edilmez. Kısacası araştırmam ihtiyaçlarımdan doğdu ve tasarım yapmaktan hiç hoşlanmıyorum, külfet geliyor bana. O yüzden Jerry Nixon adında Microsoft çalışanı abimiz demiş ki "Bir template olsun içerisinde Hamburger Menu'den navigation service'e, Dependency Injection'dan Messenger'a, MVVM'den behavior'lara ve White/Dark tema desteğine kadar her şey olsun ve bu template bir de open source" olsun demiş. Çok da iyi demiş.

Tüm Windows cihaz ailesi ile uyumlu mu bilmiyorum fakat telefon/tablet ve bilgisayarlarda uygulama çok güzel görünüyor. VisualStateManager dahi eklenmiş, ekran küçüldüğü zaman siz bir şey yapmıyorsunuz, Hamburger Menu'nün görünümü kendisi değişiyor. Control görünümü ile ilgili değişiklikleri eklemeniz gerekiyor hepsi bu. Bir örnek göstereyim.

Kısacası sizin layout ile ilgili yapmanız gereken çoğu şey yapılmış. Sürekli sadece layout yükmüş gibi bahsediyorum ama MVVM implement edilmiş, ayarlar konmuş, splash screen'i hazır, NavigationService metotları "buyrun size nasıl yardımcı olabilir" der gibi gözlerinizin içine bakıyor.

Windows SDK Güncellendiğinde Ne Olacak?

Windows işletim sistemi ara ara büyük güncellemeler alıyor ve SDK'lar güncelleniyor. Windows 10 yayınladığı günden bu yana 10240, 10586 ve Anniversary Edition 14393 (Yıldönümü Güncellemesi) versiyonları çıktı ve T10 da bu hıza ayak uydurabiliyor. Hatta Windows Insider (beta katılım) sayesinde yayınlanmadan önce ne gibi değişiklikler geleceği, nelerin değişmesi gerektiği gibi kritik adımları önceden tespit edip T10'u güncelliyorlar. Buna da bir örnek vereyim. Windows 14393 ile gelen UI değişikliklerinden birisi de Hamburger Menu'de seçili olan item'ın solunda "seçili olduğuna dair bir ifade beliriyor" bu da T10'da var.

Soldaki image Windows'un ayarlar menüsü, sağdaki ise benim T10 Template kullanarak yarattığım bir application'ın menüsü.

Gördüğünüz gibi Windows üzerinde yaşanan değişiklikler de T10 Template'e ekleniyor. Ayrıca sizi temin ederim ki güncellemenin çıkmasıyla NuGet üzerinden uygulamamı güncelledim.

T10'u Kullanmalı mıyım? Neden?

UWP için uygulama hazırlayacaksanız kullanmanızı öneririm. Sebepleri ise:

  1. Microsoft'un, dediğim gibi uygulamanızı hazırlarken uymanızı istediği Windows uygulamarına ait belli bir tasarım kalıbı var. Nasıl Google'ın Material Design'ı varsa aynısı Microsoft için de geçerli. Sebebi ise göze ve kullanıma uygun olması,
  2. Sizi bir çok kod yazma işinden kurtarıyor. Dediğim gibi kendi içerisinde implement edilmiş (ve eklenmeye devam edecek) servisler, metotlar var,
  3. Uygulama open source (açık kaynak) ve GitHub üzerinde talepleriniz ciddiyetle dinlenip uygulanabiliyor.

Bu arada size 3 farklı şablon seçeneği sunuluyor. Bunlar :

  1. Blank,
  2. Hamburger,
  3. Minimal.

Evet geldik bu şablonu nerede bulabileceğiniz konusuna. T10 hakkında kod örnekleri, yol haritası, hatalar veya geliştirmeler, Wiki gibi bilgilere GitHub üzerinden erişebilirsiniz. Eklentiyi (template) direkt indirmek istiyorsanız Visual Studio'nun eklentiler kısmından (Tools -> Extensions & Updates) aratarak veya Visual Studio Gallery üzerinden indirebilirsiniz.

NOT : Visual Studio 2015 için geçerlidir.

Yorum ekle

Loading