Fırat Esmer

ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - KARL MARX

Microsoft Connect(); // 2016

Connect(); //2016

Microsoft'un 16-17 Kasım tarihlerinde düzenlediği Connect etkinliğinde hepimizi yakından ilgilendirecek gelişmeler açıklandı. Sadece Microsoft teknolojileri ile ilgili olmadığını vurgulamak istiyorum.

Etkinlikte çok sayıda gelişmeden bahsedildi fakat ben size bazı önemli olan açıklamaları yazacağım. Merak ediyorsanız tüm gelişmelere buradan ulaşabilirsiniz, 120'den fazla oturum var.

Mac için Visual Studio (Preview)

Microsoft'un açık kaynak koda yüzünü çevirmesi ile yaşanan gelişmelerin haddi hesabı yok. Linux tarafında yaşanan gelişmeler her ne kadar daha heyecanlandırıcı olsa da (benim için) Mac için de güzel gelişmeler var. Bunlardan birisi Visual Studio'nun Mac'te çalışacak olması. Her ne kadar tüm VS proje tiplerini desteklemese de native iOS, Android ve Mac geliştirme yapılabiliyor (teşekkürler Xamarin). İsmi Visual Studio olsa da aslında IDE Xamarin Studio tabanlı fakat UX Visual Studio'ya ait.

C# ve F# desteği mevcut. IntelliSense ve refactor ise Roslyn Compiler tabanlı. Ayrıca Xamarin ve .NET Core uygulamarı, Xamarin.iOS ve Xamarin.Android'de kullanılan debug motoru burada da var.

Daha fazla bilgi ve indirmek için buraya, etkinlik oturumunu izlemek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Visual Studio 2017 (RC)

Visual Studio 2017 yeniliklerinden bahsetmektense direkt olarak kaynak linki vereyim ve siz bakın. Çünkü Microsoft, Visual Studio 2017 için detaylı açıklamalarla ve resimlerle dolu bir sayfa hazırlamış. Buyrun, yeniliklere göz atmak veya indirmek isterseniz buraya, etkinlik oturumunu izlemek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca Visual Studio Team Foundation Server 2017 RTM de duyuruldu, yenilikler için buraya tıklayabilirsiniz.

Microsoft Linux Vakfı'na Platinum Üye olarak katıldı

Dediğim gibi, yeni bir Microsoft vizyonu hepimize iyi gelecek. Şimdiden hızlı gelişmelere şait oluyoruz. (Bu arada Platinum üyeler her sene 500.000$ bağış yapmalıymış. #HerGünGereksizBirBilgi)

Google ve Samsung .NET Vakfı'na katıldı

Samsung'u anlarım da Google'ın bunca zaman kötülüğünden sonra açıkçası biraz şaşırdım. Gözümde Evil Co. olarak mimlenmiş (bir diğeri de eski Microsoft), Windows Phone camiasına hiç uygulama yazmayan, yazanlara da karşı çıkan (Microsoft'un yaptığı uygulamalar kaldırılmıştı), API desteğini kısıtlayan bir şirketten bahsediyoruz. Neyse, sonuçta güzel bir hamle. Biz insanlar birlikten kuvvet doğduğunu biliyoruz ama firmalar kendi ürünlerine talebi artırmak adına bundan uzak duruyordu, yola geliyorlar. Gelecekler.

Samsung'un açık kaynak kod işletim sistemi Tizen'i duydunuz mu bilmiyorum fakat .NET desteğini duyurdu. 50 milyondan fazla cihazda (TV, IoT, mobil, giyilebilir teknoloji vs.) var olan Tizen için taze kan, .NET kullanmak için ise başka bir sebep.

Visual Studio için Tizen etkinliğini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

SQL Server 2016 Service Pack 1 (SP1) duyuruldu

SQL Server 2016 SP1 ile gelen yenilik/değişiklik listesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Linux için SQL Server duyuruldu

Bu duyuru var ya bu duyuru, muazzam yenilikçi bir duyuru. Artık Windows OS'yi kullanma zorunluluğunun olmadığı bir dünyada oyun baştan aşağı değişecektir. (Bir yerde okumuştum SQL Server'ın yeniden yazılması söz konusu değil, sadece çerçevesi değiştirilmiş.)

Etkinlik oturumunu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu duyuruların dışında

  • .NET Core, ASP.NET Core, Entity Framework Core 1.1,
  • Visual Studio Mobile Center Preview.

duyuruları da yapıldı. Etkinlik ile ilgili kısa kısa notlar, haberler ve açıklamalar içeren bu sheet'e göz atmanızı öneririm.

Ek olarak, Microsoft Türkiye Blog sayfasında duyuruları Türkçe bulabilirsiniz.

Yorum ekle

Loading