Fırat Esmer

ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - KARL MARX

UWP Community Toolkit

UWP Community Toolkit

Hatırlarsınız eskiden Microsoft'un ASP.NET projelerinde kullanılması için hazırladığı fakat herkesin kullanırken 2 kere düşündüğü 2.sinde ise vazgeçtiği bir AJAX Toolkit'i vardı. Daha sonra AJAX Toolkit'in yerini DevExpress, Telerik vs. gibi hazır kontroller sunan 3.parti kütüphaneler almıştı. Sebebi basit; ihtiyaçtı. Şimdi size anlatacağım UWP Community Toolkit de bu duruma benzer konumda.

UWP, Windows SDK'nın güncellenmesi ile beraber yeni özellikler kazanan bir platform fakat insanların ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersiz olduğu anlar da olabiliyor. Microsoft bunu görüp açık kaynak kodlu bir toolkit hazırlamış: UWP Community Toolkit. Eğer UWP için kod yazdıysanız ne dediğimi anlıyorsunuzdur. En basit örneğiyle Facebook veya Twitter mobil uygulamalarında yukarıdan aşağıya çekildiğinde veri kaynağını güncelleyen bir kontrol (PullToRefreshList) olsa da (hazıra konmak evet) bunu uygulamamızda kullansak demişsinizdir. İşte UWP Community Toolkit ile mümkün.

UWP, HoloLens'ten IoT'ye, Xbox'dan mobile kadar her platforma hitap ettiği için bir çok alanda kullanılabiliyor. Gelelim içerisinde neler olduğuna...

Toolkit 4 bölümden oluşuyor :

  1. Kontroller (HamburgerMenu, AdaptiveGridView vs.),
  2. Servisler (Bing, Facebook, Twitter, LinkedIn vs.),
  3. Bildirimler (LiveTile, Toast vs.),
  4. Animasyonlar (Fade, Scale vs.).

Ek olarak yardımcı metotların (HttpHelper, ImageCache vs.) da bulunduğunu söyleyeyim.

Ben bu yazıyı yazarken versiyon 1.2 de yayınlanmış. Hazır yayınlanmışken incelemek isteyenler için kaynakların arasında onu da belirteyim.

UWP Community Toolkit v1.1 duyurusu için buraya,

UWP Community Toolkit v1.2 duyurusu için buraya,

Kaynak koduna (GitHub) ulaşmak için buraya, dokümantasyona ulaşmak için buraya, örnek uygulamalara indirip denemek isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz. UWP Community Toolkit'i kullanacaksanız demoya kesinlikle bakın. İçerisinde direkt hazır XAML kodu bile var. İşinizi kolaylaştıracaktır.

Biraz fazla link verdim farkındayım fakat neler olup bittiğini öğrenmek istiyorsanız aradığınız her şey burada var. Son olarak, versiyon 1.3'te neler olacağını (Roadmap) görmek isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.

Son olarak nasıl indiririm diyenlere => Buyrun UWP Community Toolkit Nuget paketleri

NOT

  1. Visual Studio yüklediğinizde umarım Universal Windows App Development Tools seçeneğini seçmişsinizdir. Bu şartlardan ilki (Visual Studio kurulumu esnasında seçmediyseniz daha sonra installer üzerinden ekleme yapabiliyorsunuz),
  2. UWP uygulamarınızın çalıştırılacağı Windows 10 versiyonu minimum 10586 olmalı.

Bol linkli yazının bonusu

Yorum ekle

Loading