Fırat Esmer

ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - KARL MARX

Razer - Şikayet

Razer Logo

Şikayet temalı yazılarım, içerisinde yaşadığımız kapitalist sistem sürdükçe var olacak. Bu günkü yazımın kahramanı Razer. Umarım yazdıklarım ürünü/hizmeti satın alma noktasında olanlara yardımcı oluyordur da ben de burada kendi kendime şikayet edip deşarj olmuyorumdur.

Hikayeme direkt başlıyorum. Çocukluğumdan beri oyunlarla aram iyidir. Gerek SNES (Super Nintendo) gerekse bilgisayar hep yakın olmuştur. Oyun kategorileri arasında FPS'ye ayrı bir ilgim var. Dolayısıyla bilgisayar ürünlerinde belli parçaları FPS'ye özel almaya çalışıyorum. Başta mouse geliyor. Mouse'u da Razer DeathAdder 2013 (Model : RZ01-0084) aldım. 2014 yılının Nisan-Mayıs ayı gibi 100-130 TL fiyat aralığında aldım. Şu an ürün daha pahalı çünkü kur farkı Büyük Türkiye'de daha fazla.

Nasıl ki bir insanın en temel ihtiyaçlarının başında konut, gıda ve güvenlik geliyorsa mouse'dan da yapmasını beklediğimiz ilk şey "tıklaması"dır öyle değil mi? Mouse'tan sonuçta bu beklenir. Bu mouse bunu bir süre sonra sağlayamıyor ya da şöyle diyeyim, fazlasıyla sağlıyor. Çift tıklama sorunu. Araştırdım, baktım ki abov. İnternet dünyası kaynıyor. Kronik sorun. Herkes şikayetçi. Güncelleme öneren, temizlik yap diyen, çöpe at diyeniyle yüzlerce yorum var internette/forumlarda. Size mouse'un da fotoğrafını atacağım ki hor kullanmadığımı ve içi boş yorumlarla eleştirmediğimi görün.

Öncelikle mouse'un kullanımı için Razer'ın yazmış olduğu Synapse uygulamasından bahsedeyim. Hiçbir işe yaramıyor. Hatta çift tıklama sorununu çözmek için programı silin diyenler var. Bana bunu Razer Support'tan birisi bile söylemişti. E sileceksek ne anlamı kaldı? Sonuçta ayarlarımız, profillerimiz o uygulamada. Neyse, sildim. Olmadı. Sıkıştırılmış dosyalarla güncellemeler yolladılar, bir süre olur gibi oldu sonra yine olmadı. Sonra bir şekilde "füüüüyt" kendiliğinden düzeldi. Bir süre daha kullandım. Bu sefer sorun scroll. Scroll yaptığımda bir yukarı bir aşağı kayıyor. Aslında 2 ileri 1 geri diyelim. Aşağı scroll yapıyorsanız sonunda bir miktar yukarı, tam tersinde ise aşağı kayıyor. "Sonuçta kaç yıllık mouse, bunun da bir temizlikten geçmesi lazım" diyerek mouse'un nasıl parçalarına ayrıldığına dair video izlemeye başladım. İlk adım, mouse'un altındaki 3 vidayı sökün. O 3 vidadan hiçbirisini sökemedim. Başkalarına verdim onlar da sökemedi. Mouse'un altındaki, köşelerde bulunan ve sürtünmeyi azaltan yapışkanlı parçaları da bir daha yapıştıramadım ve hikayem burada son buldu. Sorunlar kronik olmasa onarıma göndereceğim ama... Sorunlar bitmiyor.

Aşağıdaki fotoğraflar da mouse'un son hali, az önce çektim.

Razer

Razer 2

Not

  • Razer DeathAdder 2013 kullanmadan önce başka bir Razer mouse kullanmışlığım var: Razer Diamondback. Birisi tarafından hediye edildi, bir süre sonra onun da scroll'u bozuldu ama ürün sıfır değildi. O yüzden pek de ciddiye almamıştım o sorunu,
  • Mouse belki de klavyeden sonra bilgisayarın en çok kullanılan parçası olabilir, o yüzden kolayca kirlenip bozuluyor da olabilir fakat yıllarca sorunsuzca kullandığım mouselar da oldu o yüzden...

BİR DAHA RAZER BEL-Kİ. BİR İHTİMAL. SANMIYORUM.

Yorum ekle

Loading